Ogrzewaj swój dom ekonomicznie i ekologicznie

Baza wiedzy

Jak dobrać kotły na pellet?

Budowa oraz remont instalacji grzewczej wiąże się z wyborem paliwa, które używane będzie do ocieplania danego obiektu. To właśnie od niego zależy rodzaj kotła, który wybierzemy. Na dzisiejszym rynku znajduje się szeroka gama urządzeń, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Aktualnie ocieplanie obiektu pelletem to jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, niemniej jednak trzeba pamiętać, że wybór tego biopaliwa wiąże się z zakupem odpowiedniego kotła na pellet.

Jak dobrać palnik na pellet?

Atrakcyjna cena tego biopaliwa (800-1100 zł za tonę), ekologiczność oraz komfort i prostota użytkowania przemawiają do osób, które rozważają zmianę instalacji lub szukają odpowiedniego rozwiązania grzewczego. To biopaliwo o wysokiej kaloryczności - jego wartość energetyczna wynosi około 19 500 kJ/kg, niskiej zawartości popiołu (do 0,5%) oraz niskiej zawartości związków szkodliwych dla środowiska.

Co to jest pellet?

Jest to bardzo popularny produkt grzewczy w formie granulatu należący do grupy biopaliw. To również bardzo chętnie wybierana alternatywa węgla, gazu oraz oleju. Wytwarzany jest z odpadów drzewnych, tj. sprasowanych trocin powstających jako produkt uboczny w tartakach. Znakomicie sprawdza się do spalania zarówno w indywidualnych, jak i zbiorowych instalacjach grzewczych. Wykorzystuje się go w specjalnych palnikach przeznaczonych do tego rodzaju paliwa.