Ogrzewaj swój dom ekonomicznie i ekologicznie

Jak dobrać kotły na pellet?

Budowa oraz remont instalacji grzewczej wiąże się z wyborem paliwa, które używane będzie do ocieplania danego obiektu. To właśnie od niego zależy rodzaj kotła, który wybierzemy. Na dzisiejszym rynku znajduje się szeroka gama urządzeń, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Aktualnie ocieplanie obiektu pelletem to jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, niemniej jednak trzeba pamiętać, że wybór tego biopaliwa wiąże się z zakupem odpowiedniego kotła na pellet.

Czym jest pellet?

Produkowany pod wysokim ciśnieniem z odpadów drzewnych, to przyjazna środowisku alternatywa węgla. Do jego wytworzenia używa się zarówno drewna liściastego, jak i iglastego, z reguły w proporcji 70:30, z czego 70% wyrobu stanowi drewno iglaste. Są to granulki o średnicy 6-25 mm oraz długości kilku centymetrów. Wyróżnia je bardzo niska zawartość wilgoci (8-12%), popiołu (0,5%) oraz innych, szkodliwych dla środowiska związków. Jego wartość opałowa wynosi aż około 17-18 MJ/kg.

Kotły na pellet – jak dobrać?

Moc pieca to jedno z najistotniejszych kryteriów. Zależy ona od zapotrzebowania budynku, ale nie tylko. Kupując kocioł na pellet, trzeba liczyć się z faktem, iż zajmuje on dużo miejsca. Z reguły jego rozmiar dopasowujemy do wielkości pomieszczenia, w którym docelowo będzie się znajdował, tj. kotłowni. Należy również zwrócić uwagę na średnicę komina.

Łatwość obsługi pieca pelletowego

Nowoczesne piece są w pełni zautomatyzowane. Nie trzeba więc martwić się o ich rozpalanie, ustawianie temperatury czy nawet ładowanie paliwa oraz czyszczenie. Nowsze modele zostały wyposażone w bardzo funkcjonalny zasobnik oraz podajnik na paliwo. Automatyczne podajniki dostępne są w dwóch wersjach - ślimakowej oraz pneumatycznej.

Automatyczne czyszczenie

Moduł automatycznego czyszczenia wymiennika to ogromne ułatwienie, które zapewnia nieocenioną wygodę podczas długiego czasu eksploatacji pieca. To także gwarancja oszczędności. Samoczyszczące urządzenia spalają mniej paliwa, a co za tym idzie, do ogrzania budynku zużywane są mniejsze ilości opału niż w przypadku modeli bez tej funkcji.