Jest to bardzo popularny produkt grzewczy w formie granulatu należący do grupy biopaliw. To również bardzo chętnie wybierana alternatywa węgla, gazu oraz oleju. Wytwarzany jest z odpadów drzewnych, tj. sprasowanych trocin powstających jako produkt uboczny w tartakach. Znakomicie sprawdza się do spalania zarówno w indywidualnych, jak i zbiorowych instalacjach grzewczych. Wykorzystuje się go w specjalnych palnikach przeznaczonych do tego rodzaju paliwa.
Do jego produkcji używa się mieszanek drewna liściastego oraz iglastego, ale nie tylko. Można się również spotkać z wyrobami ze skorupek kokosów oraz kłód i gałęzi. Niemniej jednak pellet o najwyższych parametrach i najlepszych właściwościach to ten wytwarzany z trocin drzew iglastych.
To uformowane granulki o średnicy 3-25 mm, które mierzą od 5 do 40 mm długości. Ich średnica zależy od matrycy użytej do produkcji granulek. Pellet znakomicie wypada na tle innych materiałów opałowych, wyróżnia go:
Natomiast jego rynkowa wartość opałowa wynosi aż 22-24 MJ/kg.
To bardzo ekologiczne rozwiązanie - wyrób należy do grupy paliw odnawialnych. To właśnie dzięki temu czasami opisywany jest jako "zielony węgiel". Podczas spalania pochodne węgla brunatnego czy kamiennego emitują duże ilości substancji smolnych, natomiast pellet jest nie tylko przyjazny dla środowiska, ale i bezpieczny dla domowników. Jest to wysokokaloryczne paliwo, które ulega biodegradacji. Nie zawiera szkodliwych substancji ani nie emituje nieprzyjemnych zapachów.
Spalanie tego wyrobu jest również bardzo ekonomiczne; zawartość popiołu nie przekracza 0,5%, a wszelkie pozostałości mogą zostać użyte jako nawóz. Ogrzewanie domu pelletem pozwala znacząco obniżyć rachunki. Jedną z największych zalet jest także jego niska cena. Średnia cena pelletu to około 800-1100 zł za tonę. Co więcej, jest on łatwy w transporcie i magazynowaniu; wymaga jedynie specjalnego palnika.